Czego potrzebują Twoje mięśnie?

Czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę dzieje się z mięśniami podczas wysiłku ?

Jeśli popatrzymy na ten proces pod mikroskopem, to zobaczymy, że w trakcie treningu dochodzi do tzw. mikrourazów włókien mięśniowych. Rozrost tkanki to w rzeczywistości swoisty proces zapalny powstały w wyniku mikrowylewów.

Nasz organizm posiada systemy samonaprawcze, więc mięsień jest w stanie się odbudować. Zajmuje mu to od 24 do 72 godzin.

Co odczuwamy w tym czasie? Chyba każdy uprawiający sport zna ten stan: omdlenie mięśni, tak jakby były „z waty”; zmniejszenie zakresu ruchomości w stawach; ból mięśni, które po treningu są napięte (dlatego właśnie potrzebne jest rozciąganie). Nawet nie wspominamy w tym momencie o zakwasach, bo to temat na osobny artykuł.

Aby ciało mogło pracować coraz dłużej i być w stanie sprostać coraz większemu obciążeniu, potrzebna jest nam regeneracja i relaksacja. Powtórzymy więc: porządne rozciąganie, dobry masaż rozluźniający napięte grupy mięśniowe, ciepła kąpiel i relaks. Tak wygląda podstawa prawidłowego traktowania ciała po wysiłku fizycznym.

Zapomnielibyśmy o najważniejszym! Chodzi oczywiście o uzupełnienie niedoboru elektrolitów, przede wszystkim wypłukiwanego z organizmu magnezu. Żeby się rozwijać, mięsień musi być odżywiony, to oczywiste.

Skąd wziąć na to wszystko czas?

Możemy sobie trochę pomóc, stosując kąpiele z płatkami magnezowymi, które zaspokoją wszystkie z wymienionych potrzeb regeneracji mięśni.

Wtedy nasze zabiegi, jeśli oczywiście będziemy wykonywać je regularnie, przyniosą jeszcze lepszy efekt.Płatki te rozluźnią ciało po wysiłku fizycznym oraz załagodzą zmęczenie i przetrenowanie.

Pamiętaj! Wypoczęte mięśnie pozwolą Ci osiągnąć jeszcze więcej!

Doceń siłę relaksu! Twoje ciało Ci za to podziękuje.