Czym jest balneoterapia?

Czym jest balneoterapia?

Woda stanowi 70% masy naszego ciała, jest niezbędna do codziennego funkcjonowania, a odpowiednio wykorzystana może mieć na nas również zdrowotny wpływ. Wiedziano o tym już w starożytności i dlatego tak ochoczo spędzano czas w łaźniach, od których to balneoterapia wzięła z resztą swoją nazwę (łać. balneum - łaźnia, kąpiel). Na czym dokładnie ona polega?

Mówiąc najprościej, balneoterapia to po prostu wszelkie zabiegi wykorzystujące lecznicze właściwości wody mineralnej. Można ją pić, robić inhalacje lub brać w niej zdrowotne kąpiele, np. solankowe. Niektóre zabiegi bazujące na kąpieli są uzupełniane o masaże wirowe lub bicze wodne, co podnosi ich efektywność.

W czym pomagają takie zabiegi?

Stosuje się je najczęściej, by przyspieszyć proces regeneracji organizmu po chorobach i urazach. Można z nich korzystać również profilaktycznie, by podnieść swoją naturalną odporność oraz w kryzysowych sytuacjach, gdy dopada nas ból mięśni, stawów czy kości. Kąpiele solankowe znane są z tego, że pomagają uregulować ciśnienie krwi i poprawiają krążenie, dlatego są najczęściej polecane osobom z kłopotami z układem krwionośnym oraz narządami ruchu. Ponadto stosuje się je również, by łagodzić objawy chorób dermatologicznych, taki jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Kolejnym, również popularnym typem kąpieli są te siarczkowe, siarczkowodorowe, czy kwasowęglowe. Każda z nich bywa bardzo pomocna w różnych, codziennych dolegliwościach i może przynieść ulgę o jakiej marzymy, gdy dotyka nas przewlekły ból.

Naturalne metody leczenia, takie jak balneoterapia, przeżywają obecnie odrodzenie. Posiadamy coraz większą wiedzę i z chęcią wracamy do starych metod dbania o zdrowie, wzbogaconych o współczesne osiągnięcia i możliwości medycyny.